Boxing schedule

14

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2020.

To go directly to a particular month, click the links below:

APRIL | MAY | JUNE | JULY | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | DECEMBER

Key dates:

  • April 25: Las Vegas — Naoya Inoue vs. John Riel Casimero, 12 rounds, IBF/WBA/WBO bantamweight unification. (ESPN+/prelims ESPN2)

  • May 9: Fresno, Calif. — Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBC/WBO junior welterweight title (ESPN/ESPN Deportes)

  • June 20: London — Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev, 12 rounds, for Joshua’a IBF/WBA/WBO heavyweight titles

  • July 18: Las Vegas — Tyson Fury vs. Deontay Wilder, 12 rounds, for Fury’s WBC heavyweight title and lineal title (ESPN+ PPV)

Full schedule:

March 8: East London, South Africa

  • Lerato Dlamini vs. Nathaniel Kakololo, 12 rounds, featherweights

  • Yanga Sigqibo vs. Cris Paulino, 12 rounds, junior bantamweights

  • Sivenathi Nontshinga vs. Ivan Soriano, 12 rounds, junior flyweights

  • Asanda Gingqi vs. Thato Bonokoane, 10 rounds, featherweights

  • Lusizo Manzana vs. Tisetso Modisadise, 6 rounds, flyweights

March 12: Lincoln, R.I.

  • Toka Kahn-Clary vs. TBA, 8 rounds, featherweights

  • Ricky De Los Santos vs. Edward Vazquez, 8 rounds, featherweights

  • Ray Oliveira Jr. vs. Derrick Whitley Jr., 6 rounds, welterweights

  • Marqus Bates vs. Roque Zapata, 6 rounds, welterweights

  • Lamont Powell vs. Carlos Huerta, 6 rounds, junior middleweights

  • Anthony Concepcion vs. Martez Jackson, 4 rounds, junior middleweights

  • Hassler Chacon vs. Raush Manfio, 4 rounds, super middleweights

  • Elijah Peixoto vs. Zaymar Brothers, 4 rounds, junior welterweights

March 13: Hinckley, Minn. (Showtime)

  • Brandun Lee vs. Camilo Prieto, 10 rounds, junior welterweights

  • Brian Norman Jr. vs. Flavio Rodriguez, 8 rounds, welterweights

  • Alejandro Guerrero vs. Jose Angulo, 8 rounds, lightweights

  • Aram Avagyan vs. Dagoberto Aguero, 8 rounds, featherweights

March 13: Mexico City (Telemundo)

  • Adrian Curiel vs. Hugo Rosendo Guarneros, 10 rounds, flyweights

  • Danilson Jair Valtierra vs. Jose Hernandez Rizo, 8 rounds, junior welterweights

  • Martin Escalera vs. Carlos Eduardo Reyes, 6 rounds, junior lightweights

  • Jonathan Carranza vs. Juan Manuel Martinez, 6 rounds, junior featherweights

  • Brando Maximo vs. Aaron Bercena Reyes, 4 rounds, bantamweights

  • Roberto Nava Dias Sandi vs. Josue De Jesus Aguilera, 4 rounds, junior welterweights

  • Hector Fuentes Alvarez vs. Raul Garcia, 4 rounds, welterweights

  • Raul Perez Aguilar vs. Orlando Uriel Perez, 4 rounds, middleweights

March 13: Miami

  • Cristofer Rosales vs. Szilveszter Kanalas, 8 rounds, junior bantamweights

  • Melvin Lopez vs. Jeno Tonte, 8 rounds, bantamweights

  • Neslan Machado vs. Vincente Jennings, 8 rounds, featherweights

  • Manuel Correa vs. Dakota Laster, 6 rounds, junior lightweights

  • Jorge Romero vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

  • Josec Ruiz vs. Michael Ogundo, 8 rounds, lightweights

  • Eduardo Perez Diaz vs. Ronald Montes, 6 rounds, junior middleweights

  • Mussa Tursyngaliyev vs. Ezequiel Tevez, 6 rounds, featherweights

  • Siarhei Novikau vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Serik Musadilov vs. Quintel Thompson, 4 rounds, cruiserweights

  • Frank Diaz Jr. vs. Deshawn Kennedy, 4 rounds, junior lightweights

  • Hector Perez vs. Stephen Kirnon, 4 rounds, cruiserweights

  • James Bacon vs. TBA, 6 rounds, welterweights

March 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Shakur Stevenson vs. Miguel Marriaga, 12 rounds, for Stevenson’s WBO featherweight title

  • Jessie Magdaleno vs. Sakaria Lukas, 10 rounds, featherweights

  • Edgar Berlanga vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

  • John Bauza vs. Romain Tomas, 8 rounds, junior welterweights

  • Frederic Julian vs. Victor Darocha, 6 rounds, light heavyweights

  • Mathew Gonzalez vs. Dakota Linger, 6 rounds, welterweights

  • Pablo Valdez vs. Jordan Morales, 4 rounds, welterweights

March 14: Oxon Hill, Md. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • James Kirkland vs. Marcos Hernandez, 10 rounds, middleweights

  • Eimantas Stanionis vs. Justin DeLoach, 10 rounds, welterweights

  • Jonathan Esquivel vs. Dormedes Potes, 8 rounds, middleweights

  • Cobia Breedy vs. Eugene Lagos, 10 rounds, featherweights

  • Livan Navarro vs. Demarcus Layton, 8 rounds, welterweights

  • Eric Moon vs. Devaun Lee, 6 rounds, super middleweights

  • Tyrek Irby vs. Cornell Hines, 4 or 6 rounds, welterweights

  • Dravontay Rawls vs. Clay Burns, 8 rounds, lightweights

  • Aaron Anderson vs. Jose Carlos Rivera, 4 or 6 rounds, junior middleweights

  • Mia Ellis vs. Mikenna Tansley, 4 rounds, female junior lightweights

March 14: Orange, California (ThompsonBoxing.com)

  • Michael Dutchover vs. Rafael Reyes, 8 rounds, lightweights

  • Manuel Flores vs. Leonardo Reyes, 8 rounds, lightweights

  • Arnold Dinong vs. Dihul Olguin, 6 rounds, featherweights

  • Lazaro Vargas vs. Ulises Rosales, 4 rounds, junior featherweights

March 14: Bethlehem, Pa.

  • Martino Jules vs.Anvar Yunusov, 8 rounds, featherweights

  • Jonathan Rodriguez vs. Ivan Martino, 6 rounds, junior featherweights

  • Sonny Conto vs. Guillermo Del Rio, 6 rounds, heavyweights

  • Poindexter Knight Jr. vs. Terrance Williams, 6 rounds, junior middleweights

  • James Bernadin vs. Osvaldo Morales, 6 rounds, junior lightweights

  • Khainell Wheeler vs. Vincent Baccus, 6 rounds, super middleweights

  • Christian Bermudez vs. Ayron Palmer, 6 rounds, lightweights

  • Kashin Hutchinson vs. Roy McGill, 6 rounds, welterweights

  • Jahdon Ervin vs. Roudley Lolo, 4 rounds, middleweights

March 14: Boston

  • Charles Foster vs. Manuel Ceballos, 10 rounds, light heavyweights

  • Ray Moylette vs. Larry Fryers, 8 rounds, lightweights

  • Niall Kennedy vs. Rodney Hernandez, 8 rounds, heavyweights

  • Carlos Gongora vs.Manuel Ceballos, 10 rounds, middleweights

  • Joe Ward vs. Patrick Pierre, 6 rounds, light heavyweights

  • Mike Ohan Jr. vs. Jordan Rosario, 6 rounds, welterweights

  • Luis Arcon Diaz vs. Rodrigo Tatijewski, 6 rounds, junior welterweights

  • Danny Robles vs. Jader Alves de Oliveira, 4 rounds, junior lightweights

March 14: Toowoomba, Australia

  • Chris Brackin vs. Kyle Freiberg, 10 rounds, junior welterweights

  • Heman Ene-Purcell vs. James Singh, 10 rounds, heavyweights

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Belmar Preciado, 10 rounds, featherweights

  • Mikaela Mayer vs. Melissa Hernandez, 10 rounds, female junior lightweights

  • Josue Vargas vs. Salvador Briceno, 10 rounds, junior welterweights

  • Julian Rodriguez vs. Dannie Williams, 8 rounds, junior welterweights

  • Juan Tapia vs. Feargal McCrory, 6 rounds, lightweights

  • Paddy Donovan vs. Gregory Young, 6 rounds, welterweights

  • Christopher Zavala vs. Rennard Oliver, 6 rounds, junior lightweights

  • Matthew Tinker vs. Esai Herrera, 4 rounds, light heavyweights

March 19: Hollywood, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Joet Gonzalez vs. Chris Avalos, 10 rounds, featherweights

  • Lamont Roach Jr. vs. Neil John Tabanao, 10 rounds, junior lightweights

  • Marlen Esparza vs. Lucia Nunez, 6 rounds, female junior bantamweights

  • Richard Acevedo vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights

  • Rudy Garcia vs. Andrew Strode, 6 rounds, junior featherweights

  • Jousce Gonzalez vs. Jose Meza, 6 rounds, lightweights

  • Nick Sullivan vs. Marquese Steward, 4 rounds, lightweights

March 19: Atlantic City, N.J. (UFC Fight Pass)

  • Emmanuel Tagoe vs. Rey Perez, 10 rounds, lightweights

  • Kali Reis vs. TBA, 8 rounds, female welterweights

  • Juan Carlos Carrillo vs. Demetri Bentley, 6 rounds, light heavyweights

  • Logan Holler vs. Leslie Pope, 6 rounds, female junior middleweights

  • Dusty Harrison vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

March 20: London (ESPN+)

  • Golden Contract light heavyweight semifinals (Hosea Burton, Liam Conroy, Serge Michel, Ricards Bolotniks; draw TBA)

March 20: Framingham, Mass.

  • Timmy Ramos vs. Carlos Marrero III, 6 rounds, junior lightweights

  • Nelson Perez vs. DeWayne Wisdom, 6 rounds, junior lightweights

  • Tracey Johnson vs. Larry Pryor, 6 rounds, heavyweights

  • Jarel Pemberton vs. Leandro Silva, 4 rounds, super middleweights

  • Kastriot Xhema vs. Saul Almeida, 4 rounds, super middleweights

  • Wilfredo Pagan vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, welterweights

  • Ranse Andino vs. Henry Garcia, 4 rounds, junior lightweights

  • Angel Gonzalez Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

March 21: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Yunier Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos’ IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series final

  • Artjoms Ramlavs vs. Nicola Henchiri, 8 rounds, junior lightweights

  • Arturs Gorlovs vs. Ferenc Urban, 8 rounds, cruiserweights

  • Jevgenijs Aleksejevs vs. Beibi Berrocal, 8 rounds, super middleweights

  • Dmytro Bezus vs. Marios Kollias, 6 rounds, heavyweights

  • Ralfs Vilcans vs. Mada Maugo, 4 rounds, light heavyweights

March 21: Stockton, Calif. (FightHubTV.com)

  • Quillisto Madera vs. Alexis Gaytan, 6 rounds, middleweights

  • Manuel Jaimes Barreto vs. Adolfo Chavez, 6 rounds, lightweights

  • Jose Guillermo Alvarado vs. Issac Camarillo, 6 rounds, lightweight

  • Giovannie Gonzalez vs. Brandon Cortez, 6 rounds lightweights

  • Jose Maria Carrillo vs. Luis Javier Valdes, 6 rounds, junior featherweights

  • Vincent Avina vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Nathan Davis Sharp vs. Daniel Garcia Flores, 4 rounds, super middleweights

  • Marco Arroyo vs. Cesar Sustaita, 4 rounds, junior bantamweights

  • Wade Jones III vs. Gabriel Salinas Barajas, 4 rounds, lightweights

  • Ivan Garcia vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

March 21: Montreal

  • Kim Clavel vs. Esmeralda Moreno, 10 rounds, female junior flyweights

  • Terry Osias vs. Javier Saucedo, 8 rounds, light heavyweights

  • Marie-Pier Houle vs. Claudia Rangel, 6 rounds, female welterweights

  • Mazlum Akdeniz vs. Lavisas Williams, 8 rounds, junior welterweights

  • Kane Heron vs. Alejandre Meneses, 8 rounds, light heavyweights

  • Simon Pierre Adde vs. Stivven Dredhaj, 6 rounds, light heavyweights

  • Abed El-Safadi vs. Jakub Laskowski, 4 rounds, junior welterweights

  • Diizon Belfon vs. Alexandros Kirsanidis, 4 rounds, middleweights

March 21: Bolton, England

  • Marc Leach vs. Ashley Lane, 10 rounds, bantamweights

March 27: Verona, Italy (DAZN)

  • Title fight: Francesco Patera vs. Devis Boschiero, 12 rounds, for vacant interim WBA lightweight title

  • Luca Rigoldi vs. Gamal Yafai, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title

  • Fabio Turchi vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

  • Serhiy Demchenko vs. Hrvoje Sep, 8 rounds, light heavyweights

  • Samuel Nmomah vs. Christian Arvelo, 8 rounds, junior middleweights

  • Mirko Natalizi vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

March 27: Philadelphia (Impact Network)

  • Stevie Ortiz vs. Damon Allen, 10 rounds, lightweights

  • Frankie Trader vs. Gerardo Martinez, 6 rounds, junior lightweights

  • Christian Carto vs. Roberto Pucheta, 6 rounds, bantamweights

  • Daiyaan Butt vs. Seifullah Jihad Wise, 6 rounds, junior welterweights

  • Thomas Santiago vs. Angel Vasquez, 4 rounds, cruiserweights

  • Christopher Brooker vs. Isaac Rodriguez, 6 rounds, super middleweights

  • Tahmir Smalls vs. TBA, 4 rounds, welterweights

March 27: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

  • Nestor Bravo vs. TBA, 10 rounds, lightweights

  • Nicklaus Flaz vs. TBA, 10 rounds, welterweights

March 28: Quebec City (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. Meng Fanlong, 12 rounds, for Beterbiev’s IBF/WBC light heavyweight title

  • Janibek Alimkhanuly vs. Issah Samir, 10 rounds, middleweights

  • Oscar Rivas vs. Devin Vargas, 10 rounds, heavyweights

  • Wilfried Seyi vs. Alan Carrillo, 8 rounds, super middleweights

  • Ismael Camacho Garcia vs. Vislan Dalkhaev, 8 rounds, junior featherweights

  • Guido Vianello vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

  • Christian Mbilli vs. Felipe Ugalde, 10 rounds, super middleweights

March 28: Magdeburg, Germany (ESPN+)

  • Title fight: Dominic Boesel vs. Zac Dunn, 12 rounds, for Boesel’s WBA interim light heavyweight title

  • Agit Kabayel vs. Mariusz Wach, 10 rounds, heavyweights

  • Peter Kadiru vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

March 28: Inglewood, Calif. (DAZN)

  • Vergil Ortiz vs. Samuel Vargas, 12 rounds, welterweights

  • Pablo Cesar Cano vs. Michael Perez, 12 rounds, junior welterweights

  • Title fight: Azat Hovhannisyan vs. Jose Sanmartin, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title

  • Rashidi Ellis vs. Sergio Ortega, 10 rounds, welterweights

  • Seniesa Estrada vs. Jacky Calvo, 10 rounds, female junior flyweights

  • Christopher Pearson vs. Gift Chiori, 10 rounds, middleweights

  • Raul Curiel vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Aaron McKenna vs. Christopher Degollado, 8 rounds, junior middleweights

  • Chris Ousley vs. Jarvis Williams, 8 rounds, middleweights

  • Dalis Kaleiopu vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

March 28: London (DAZN)

  • David Avanesyan vs. Josh Kelly, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title

  • Joshua Buatsi vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • Conor Benn vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Luther Clay vs. Chris Kongo, 10 rounds, welterweights

  • Ellie Scotney vs. TBA, 4 rounds, female featherweights

  • Jordan Gill vs. TBA, 8 rounds, featherweights

  • Felix Cash vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights

  • Sam Cox vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Dana Zaxo vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

March 28: Las Vegas (Showtime)

  • Luis Nery vs. Aaron Alameda, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator

  • Apti Davtaev vs. Lucas Browne, 10 rounds, heavyweights

  • Joseph George vs. Marcos Escudero, rematch, 10 rounds, light heavyweights

March 28: Coventry, England

  • Shakan Pitters vs. Chad Sugden, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title

  • Sam Eggington vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Jordan Cooke vs. Michael Green, 6 rounds, welterweights

  • Ishmael Ellis vs. Shaun Cooper, 6 rounds, lightweights

  • Isaac Chamberlain vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Dilly Singh vs. Matt Sen, 6 rounds, cruiserweights

  • River Wilson Bent vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Tom Collins vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Lewis Coley vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Danny Quartermine vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Michael Hennessy Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights

March 28: Karlsruhe, Germany

  • Evgeny Shvedenko vs. Rowan Campbell, 12 rounds, super middleweights

APRIL

April 3: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer 7, super middleweights (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Seb Eubank, Mark Jeffers, Diego Costa, Idris Virgo, Luke Blackledge, Tommy Philbin , Charlie Schofield, Ben Ridings,

April 4: Newcastle, England (DAZN)

  • Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 12 rounds, junior welterweights

  • Title fight: Geovana Peres vs. Savannah Marshall, 10 rounds, for Peres’ WBO women’s light heavyweight title

  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, heavyweights

  • Thomas Patrick Ward vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

  • Kash Farooq vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

April 4: Bangkok, Thailand

  • Srisaket Sor Rungvisai vs. Amnat Ruenroeng, 10 or 12 rounds, junior bantamweights

April 4: Hamburg, Germany

  • Abass Baraou vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Denis Radovan vs. Antonio Hoffman, 10 rounds, middleweights

  • Sophie Alisch vs. TBA, 8 rounds, female featherweights

  • James Kraft vs. Dimitar Tilev, 10 rounds, super middleweights

April 4: Clackamas, Ore.

  • Layla McCarter vs. Yamila Esther Reynoso, rematch, 10 rounds, female welterweights

  • Abdul Kamara vs. Kevin Davila, 4 rounds, welterweights

  • Chris Johnson vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Joe Aguilar vs. Dylan Carlson, 4 rounds, super middleweights

  • Bryan Sanchez vs. Daniel Hastie, 4 rounds, lightweights

  • Blaiwas Eaglepipe vs. Jonathan Lira, 4 rounds, junior lightweights

  • Ramon Martinez vs. Roman Avetisyan, 4 rounds, super middleweights

April 4: Worksop, England

  • Mark Bennett vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

April 10: Grand Island, Neb. (Showtime)

  • Charles Conwelll vs. Madiyar Ashkeyev, 10 rounds, junior middleweights

April 11: Las Vegas (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Jonathan Rodriguez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title

  • Adam Lopez vs. Luis Coria, 10 rounds, featherweights

April 11: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jamal James vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, for vacant WBA interim welterweight title

  • Title fight: David Morrell Jr. vs. Lennox Allen, 12 rounds, for vacant WBA interim super middleweight title

  • Joey Spencer vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

April 11: London

  • Joe Joyce vs. Daniel Dubois, 12 rounds, for vacant European heavyweight title

  • Anthony Yarde vs. Lyndon Arthur, 12 rounds, light heavyweights

  • Chris Jenkins vs. Johnny Garton, rematch, 12 rounds, for Jenkins’ British welterweight title

  • Archie Sharp vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

  • Hamzah Sheeraz vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Denzel Bentley vs. TBA, 8 rounds, middleweights

  • David Adeleye vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

  • Dennis McCann vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Sam Noakes vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Henry Turner vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Micky Burke Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights

April 17: Oxon Hill, Md. (DAZN)

  • Regis Prograis vs. Maurice Hooker, 12 rounds, welterweights

  • Title fight: Luke Campbell vs. Javier Fortuna, 12 rounds, for vacant WBC lightweight title

  • Title fight: Cecilia Braekhus vs. Jessica McCaskill, 10 rounds, for Braekhus’ WBC/WBO/IBF/WBA women’s welterweight title

  • Filip Hrgovic vs. Jerry Forrest, 10 rounds, heavyweights

  • Daniyar Yeleussinov vs. Julius Indongo, 10 rounds, welterweights

April 17: Monticello, N.Y.

  • Star Boxing

April 18: London (ESPN+)

  • Andrew Selby vs. Mohammed Obbadi, 12 rounds, for vacant European flyweight title

  • Michael McKinson vs. Louis Greene, 10 rounds, welterweights

  • Charlie Edwards vs. Keyvin Lara, 8 or 10 rounds, junior bantamweights

  • Liam Walsh vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights

April 18: Phoenix (Showtime)

  • Title fight: David Benavidez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title

April 22: TBA, Australia

  • Tim Tszyu vs. Jeff Horn, 10 rounds, junior middleweights

April 24: Doncaster, England (DAZN)

  • Title fight: Terri Harper vs. Natasha Jonas, 10 rounds, for Harper’s WBC women’s junior lightweight title

April 25: Las Vegas (ESPN+/prelims ESPN2)

  • Title fight: Naoya Inoue vs. John Riel Casimero, 12 rounds, IBF/WBA/WBO bantamweight unification

  • Jason Moloney vs. Joshua Greer, 10 rounds, bantamweights

  • Andrew Cancio vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweights

  • Alex Saucedo vs. Sonny Fredrickson, 10 rounds, junior welterweights

April 25: Indio, Calif. (DAZN)

  • Sergey Kovalev vs. Sullivan Barrera, 12 rounds, cruiserweights

  • Title fight: Patrick Teixeira vs. Brian Castano, 12 rounds, for Teixeira’s WBO junior middleweight title

  • Title fight: Rene Alvarado vs. Roger Gutierrez, 12 rounds, for Alvarado’s WBA “regular” junior lightweight title

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Marco Rementizo, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

  • Title fight: Felix Alvarado vs. DeeJay Kriel, 12 rounds, for Alvarado’s IBF junior flyweight title

  • Alberto Machado vs. Cristian Baez, 10 rounds, lightweights

  • Diego De La Hoya vs. Manuel Avila, 10 rounds, junior featherweights

  • Shane Mosley Jr. vs. Abraham Cordero, 8 rounds, middleweights

  • Hector Valdez vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

April 25: London

  • Samir Ziani vs. Alex Dilmaghani, 12 rounds, for Ziani’s European junior lightweight title

  • Ricky Little vs. Sam Cantwell, 10 rounds, junior bantamweights

April 25: Villarreal, Spain

  • Jairo Noriega vs. Juan Hinostroza, 12 rounds, flyweights

April 26: TBA, South Africa

  • Nkosinathi Joyi vs. Ayanda Ndulani, 12 rounds, strawweights

MAY

May 1: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 2: Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Title fight: Josh Taylor vs. Apinun Khongsong, 12 rounds, for Taylor’s IBF/WBA junior welterweight title

  • Willy Hutchinson vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Sunny Edwards vs. TBA, 12 rounds, for Edwards’ British junior bantamweight title

  • Lee McGregor vs. TBA, 12 rounds, for McGregor’s British bantamweight title

  • Troy Williamson vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Nathan Gorman vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Craig McIntyre vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior middleweights

  • Michael McGurk vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Mark McKeown vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Mitchell Barton vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

  • George Davey vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

May 2: Las Vegas (DAZN)

  • Title fight: Canelo Alvarez vs. TBA, 12 rounds, for Alvarez’s WBA “regular” super middleweight title

May 2: Manchester, England

  • Title fight: Dillian Whyte vs Alexander Povetkin, 12 rounds, for Whyte’s WBC interim heavyweight title

  • Title fight: Katie Taylor vs. Amanda Serrano, 10 rounds, for Taylor’s WBC/WBO/IBF/WBA women’s lightweight title

  • Callum Johnson vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title

May 2: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

May 2: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Dylan Charrat, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title

May 6: Rostov-na-Donu, Russia

  • Ruslan Fayfer vs. Dmitry Kudryashov, 12 rounds, cruiserweights

May 8: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 9: Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBC/WBO junior welterweight title

May 9: Cardiff, Wales (DAZN)

  • George Kambosas vs.Lee Selby, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

  • James Tennyson vs. Gavin Gwynne, 12 rounds, for vacant British lightweight title

  • Chris Billam-Smith vs. Nathan Thorley, 12 rounds, for Billam-Smith’s Commonwealth cruiserweight title

  • Joe Cordina vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

  • John Docherty vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Sean McGoldrick vs. TBA,, 8 or 10 rounds, bantamweights

  • Jamie Cox vs. TBA, 8 or 10 rounds, super middleweights

May 9: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs, Gavin McDonnell, 12 rounds, for Gago’s European featherweight title

May 15: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 16: TBA (Showtime)

  • Title fight: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Oubaali’s WBC bantamweight title

  • Title fight: Kudratillo Abdukakhorov vs. Sergey Lipinets, 12 rounds, for vacant IBF interim welterweight title

May 22: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 23: London

  • Oleksandr Usyk vs. Dereck Chisora, 12 rounds, heavyweights

JUNE

June 5: Windham, N.H.

  • Boston Boxing Promotions

June 6: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions

June 20: London

  • Title fight: Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev, 12 rounds, for Joshua’s IBF/WBO/WBA heavyweight title

JULY

July 18: Las Vegas (ESPN-Fox PPV)

  • Title fight: Tyson Fury vs. Deontay Wilder, third fight, for Fury’s lineal/WBC heavyweight title

AUGUST

Aug. 8: Savonlinna, Finland

  • Edis Tatli vs. Gianluca Ceglia, 12 rounds, for vacant European lightweight title

  • Jose Antonio Sanchez Romero vs. Jason Cunningham, 12 rounds, junior featherweights

Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

SEPTEMBER

Sept. 4: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

OCTOBER

Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 16: Miami (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 24: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

DECEMBER

Dec. 12: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

Source: espn.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More